Бідівельні матеріали

Щебінь

Щебінь (шутер) — неорганічний зернистий сипучий матеріал із зернами крупністю понад 5 мм, який одержується шляхом дроблення гірських порід, гравію і валунів, — а також попутньо добутих розкривних і вмісних порід або некондиційних відходів гірських підприємств по переробці руд (чорних, кольорових і рідкісних металів металургійної промисловості) і неметалічних копалин інших галузей промисловості й наступного розсіву продуктів дроблення.

Щебінь за походженням гірських порід ділитися на три основні групи:

Вулканічні (первинні)

Осадові (вторинні)

Метаморфічні (видозмінені)

Вивержені гірські породи утворилися з розплавленої магми, що піднялася з глибин Землі і отверділий при охолодженні. Різні умови охолодження магми призвели до утворення вивержених (глибинні) і еффузівних (ізлівшіеся) порід з різним будовою і властивостями.

Детальніше: Щебінь 

Галька

Галька також: рінь, галечка (англ. pebble, нім. Kieselstein m, Grobkies m, рос. галька) — уламок гірської породи розміром від 10 до 100 мм, більш або менш обкатаний водою річок або морів.

Форма гальки, плоска, або округла залежить передусім від структурно-текстурних особливостей породи, ступеню її ізотропності і т.п.

Галька шаруватих порід (пісковиків, алевролітів, сланців) як правило плоска, тоді як галька вапняків, базальтів, гранітів — яйцеподібна до ізометричної.

Гірська порода, яка складається переважно з гальки називається галечник. Чим більш ізометрична форма гальки, тим довшою була абразивна дія водяного (льодовикового) потоку.

За генезисом гальку поділяють на такі види:

Детальніше: Галька

Гравій

Гравій (англ. gravel, grit, нім. Kies) — незцементована осадова порода, яка складається із округлих уламків гірських порід і мінералів, розміром від 1 до 10 мм.

Розрізняють такі генетичні види гравію:

  • річковий
  • озерний
  • морський
  • льодовиковий
  • штучний
  • керамзитовий — одержуваний з легкоплавкої глиняної сировини

зольний — з паливних відходів теплоелектростанцій

Використовують як будівельний матеріал, заповнювач для бетону. В гірничій справі виділяють гравій розміром 5-70 мм.

За розміром зерен, гравій поділяють на:

Детальніше: Гравій

Пісок

Пісок — осадова уламкова гірська порода і штучний матеріал, що складається із зерен гірських порід. Часто зерна піску представені майже винятково кварцем.

Дрібноуламкові пухкі осадові гірські породи, що складаються з уламків різних мінералів (частіше всього кварцу) або гірських порід величиною від 0,05 до 2(3) мм (за іншими класифікаціями, 0,1—1 мм.).

Піщані зерна (sand grains, sandy particles) – результат вивітрювання, розмивання або абразії осадових або деяких магматичних гірських порід.

За умовами утворення піски поділяють на річкові, озерні, морські, водно-льодовикові та інші.

За розміром зерен піски класифікують на тонкозернисті (0,05—0,1 мм), дрібнозернисті (0,1—0,25 мм), середньозернисті (0,25—0,5 мм), крупнозернисті (0,5—1,00 мм), грубозернисті (1—2(3) мм).

За речовинним складом розрізнюють піски мономінеральні, що складаються із зерен головним чином одного мінералу, олігоміктні, складені зернами 2—3 мінералів з переважанням одного, і полімінтні, що складаються із зерен мінералів і гірських порід різного складу. Найчастіше зустрічаються піски кварцові, аркозові (кварц-полевошпатові), глауконіт-кварцові, слюдисті і інші. Домішки — слюда, карбонати, гіпс, магнетит, ільменіт, циркон тощо.

Зерна піску за формою округлі, округло-кутасті і кутасті, за ступенем обкатаності — обкатані, напівобкатані і гострокутні.

Детальніше: Пісок

FB
G+

Канал не знайдено
Канал не знайдено